Rozgrywający-na-boisku

Jak stać się najlepszym rozgrywającym?

Powszechnie większość dzieci grających w piłkę za swoich idoli uważa napastników, bo napastnik to zawodnik, który strzela mnóstwo bramek i staje się pierwszoplanową postacią. W mojej dziecięcej przygodzie grając w piłkę na podwórku z kolegami czy w klubie piłkarskim charkteryzowałem się dużymi umiejętnościami technicznym. Opanowanie piłki, czucie piłki były dostrzegane przez trenerów, którzy w danych okresach mnie trenowali. Dostrzegli też umiejętność dyrygowania zespołem i konsekwetnie ustawiali mnie na pozycji środkowego pomocnika. To uświadomiło mi, iż pozycja zawodnika popularnie zwanego rozgrywającym jest idealnym miejscem na boisku, a to motywowało mnie do pracy.

Przez lata gry w piłkę nożną na poziomie amatorskim i zawodowym przyglądałem się wielu zawodnikom występujących na mojej ulubionej pozycji. Od każdego chciałem podejrzeć jakąś umiejętność, której mógłbym próbować się nauczyć i wykorzystywać z korzyścią dla siebie i zespołu.

Rafael-van-der-VaartObecnie przyglądając się grze zawodników na tej pozycji, moim ulubionym jest Rafael van der Vaart, wychowanek szkółki Ajaksu Amstredam, który moim zdaniem był i jest jednym z najlepszych rozgrywających na świecie.
Jego perfekcyjna technika, wizja gry i zmysł strzelecki wyróżnia go wśród innych znakomitych rozgrywających na świecie.

Recepta dla przyszłych rozgrywających

Według van der Vaarta rozgrywający powinien posiadać świadomość, że jego pozycja to najbardziej niewdzięczna pozycja na boisku. Przez cały czas wokół ciebie znajdują się obrońcy, co znacznie utrudnia skuteczną kontrolę nad piłką. Świadomość i przegląd, to dwa najważniejsze atrybuty rozgrywającego. Zawsze trzeba sobie zdawać sprawę z wolnych przestrzeni na boisku i gdzie będzie zagrana piłka. Kiedy rozgrywający jest przy piłce, to bardzo ważne jest, żeby koledzy z drużyny natychmiast rozpoczynali ruch w poszukiwaniu wolnych przestrzeni na murawie.

Rozgrywający zawsze powinien domagać się piłki, chcieć znajdować się przy piłce i kierować grą kolegów. Musi cały czas myśleć, analizować i mieć świadomość tego co dzieje się wokół niego, ale nie może zapominać, żeby być zrelaksowanym i po prostu cieszyć się grą.

Przyjęcie piłki jest jednym z najważniejszym atrybutów rozgrywającego – często właśnie ono decyduje o tym, jak długo zawodnik utrzymuje się przy piłce i ile ma czasu, aby ją odpowiednio rozegrać. Perfekcyjne piłki daje zawsze kilka dodatkowych sekund na podjęcie decyzji co robić dalej.

Praktyka czyni mistrza. Rozgrywający to mnóstwo spędzonego czasu na treningach. Nie można temu zajęciu poświęcać jeden dzień w tygodniu. Należy trenować również poza zajęciami treningowymi. Doskonała technika to atut środkowego pomocnika. Bez świetnego panowania nad piłką, znakomitego przyjęcia i czucia piłki nie sposób dobrze ją rozegrać. Te czynniki decydują o czasie i powodzeniu rozgrywania.

Dzieci pamiętajcie, że pozycja rozgrywającego to praca dla całego zespołu i wymaga nieprzeciętnych umiejętności. Najlepsi napastnicy strzelają bramki po podaniach piłki od rozgrywających!

Jarosław Soboniak-Grząślewicz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>